Strona główna   »   Dieta i odżywianie   »   Wieczorne jedzenie - jeść czy nie jeść?

Wieczorne jedzenie - jeść czy nie jeść?

2013-02-28 | Akop Szostak | Tagi: Dieta Odchudzanie
Stres, praca, życie w ciągłym pośpiechu, rodzina - wszystko co wymieniłem, potrafi wytrącić nas z rytmu czasowego. Natłok spraw i obowiązków potrafi wprowadzić niezłe zamieszanie w naszym życiu. Niestety najczęściej odbija się to na naszym odżywianiu.

Ile razy zdarzyło się wam nie jeść żądnego posiłku aż do kolacji. Z pewnością nie raz! Jest to ogromy błąd. Niestety jeszcze większym, może się okazać całkowity brak posiłków lub spożywanie ich do wyżej wymienionej godziny.
Zarówno jak najadanie się na noc przed snem, tak samo nie jedzenie niczego po 18 może przyczynić się do nadwagi, bądź braków postępów w odchudzaniu. Z pewnością większość z Was dziwi co napisałem, lecz taka jest prawda. Oczywiście nie znaczy to, że po powrocie do domu z pracy powinniśmy się rzucić na jedzenie. Kluczem do wysportowanej sylwetki jest systematyczne odżywianie.

Czas na poznanie najprostszej „tajemnicy” ludzi uprawianych fitness! A w zasadzie kilku z nich:

1. Małe, ale częste posiłki przyspieszają podstawową przemianę materii.

2. Posiłki powinny być zbilansowane oraz zawierać wszystkie składniki odżywcze (z wyjątkiem kolacji). Zarówno białka, węglowodany i tłuszcze mogą przyczynić się do szybszej utraty tkanki tłuszczowej. Wystarczy wybrać odpowiednie źŸródła z produktów odżywczych.

3. Wciąż pracujący organizm potrzebuje nie tylko energii by pracować, ale również na regenerację. Inaczej nigdy nie będziemy czuć się wypoczęci.

4. Składniki odżywcze (białka, węglowodany i tłuszcze) nie pełnią tylko roli stricte energetycznych, ale również budują tkanki ciała, regulują gospodarkę hormonalną, są czꜶcią bądźŸ źŸródłem witam i minerałów, odpowiadają za estetyczny wygład skóry i trwałośœć paznokci, czy wiele innych ważnych dla nas funkcji.

5. Mimo zbliżającego się wieczoru, nie należy się głodzić. W końcu większa ilośœć posiłków przyspiesza metabolizm. Jedynie o czym warto pamiętać, to o mniejszej wartoœści energetycznej danego posiłku.

Proste więc jest, że jedzenie po godzinie 18 nie powoduje tycia, wręcz może przyczynić się do utraty zbędnych kilogramów, już poprzez samo odżywianie. Aby bardziej przybliżyć Wam dane zagadnienie, przedstawimy jak powinno to wyglądać w praktyce.

Jak powinno wyglądać nasze codzienne menu.

1. ŚŒniadanie.

- powinno być źŸródłem energii na pierwszą połowę dnia.
- po całonocnej przerwie organizm dąży do uzupełnienia strat energetycznych, spowodowanych w trakcie snu, na pracę narządów wewnętrznych.
- największą ilośœć witamin i minerałów jesteśœmy w stanie przyswoić wraz z pierwszym posiłkiem
- badania dowodzą, że spożycie pełnowartośœciowego śœniadania przyspiesza metabolizm oraz pozwala zahamować łaknienie w drugiej połowie dnia.

Właśœnie dlatego należy zadbać o ten tak ważny posiłek. Najlepiej by zawierał on:
- Pełnowartośœciowe białko, takie jak: jaja kurze (szczególnie białka jaj), szynkę drobiową, koktajl wysokobiałkowy
- Węglowodany złożone: musli pełnoziarniste, otręby owsiane, pieczywo razowe żytnie.
- Zdrowe tłuszcze: oliwa z oliwek (jako dresing do warzyw), masło orzechowe, orzechy.
- Nieduża porcja owoców lub warzyw. W końcu nic nie dostarczy większej ilośœci składników mineralnych, czy antyoksydantów.

2. Lunch.

Jest doskonałym sposobem na kontynuację poranka. Dostarcza dodatkowych Ÿźródeł energii, podtrzymując przy tym sprawnośœć fizyczna i umysłową.

Powinien on być nieduży i lekki. Idealnym rozwiązaniem jest kanapka z ciemnego pieczywa (pełnoziarniste), oraz tuńczyka z odrobiną warzyw i jajkiem. Wymieniony zestaw wyœmienicie smakuje!

3. Obiad.

Plasuje się tuz za œśniadaniem, jako drugi najważniejszy posiłek dnia. Powinien on uzupełnić magazyny energii. Po ciężko przepracowanej połowie dnia, z pewnośœcią zostanie on odpowiednio wykorzystany.

Obiad powinien być równie duży jak œśniadanie. Skład owego posiłku, jest dosyć zbliżony do poprzedniego. Tak więc powinno on zawierać:
- Pełnowartośœciowe białko, takie jak: chude mięso drobiowe (w dowolnej postaci - grillowane, pieczone, gotowane), filety z ryb (mintaj, halibut, morszczuk, sola i inne podobnego rodzaju).
- Węglowodany złożone: ryż brązowy, makron razowy, kasza gryczana.
- Zdrowe tłuszcze: oliwa z oliwek (jako dresing do warzyw), oraz te same ryby (są one doskonałym źŸródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych).
- Nieduża porcja warzyw.

4. Podwieczorek.

Lekka przekąska w drodze powrotnej do domu. Doskonale sprawdza się w tej roli batonik wysokobiałkowy, typu low-carb (light). Mimo perfekcyjnego smaku, zawiera on jedynie kilka gramów cukru. Jednocześœnie jest Ÿźródłem pełnowartośœciowego białka, błonnika, witamin i minerałów. Nic tak pysznie nie podtrzyma metabolizmu na najwyższych obrotach.

5. Kolacja.

Zapomnij o godzinie! Jak już wspomniałem wyżej, często posiłki są w stanie przyœspieszyć metabolizm, a co za tym idzie pozwoli nam to na spalenie większej iloœści zbędnych kalorii. Oczywiśœcie skoro największa aktywnoœść była w pierwszej połowie dnia, nie należy opychać się produktami wysokoenergetycznymi. Dlatego korzystnie jest spożyć niedużą ilośœć produktu białkowego (mięso pieczone), pokroić warzywa w kostkę i polać wszystko oliwą. Stworzymy pyszną sałatkę, która będzie źŸródłem witamin, minerałów, antyoksydantów i najcenniejszego budulca dla naszego ciała (białka).

Jak widzimy nie jest to takie trudne jak by się mogło nam wydawać. Wystarczy odrobinę czasu i konsekwencji. Dla tych co z pewnych powodów nie mogą spełnić wyżej wymienionych czynników, polecamy stworzone specjalne dla nich, tak zwane „zastępcze posiłki – MRP”. Są to wygodne saszetki do zmieszania z wodą, bądŸź pyszne batoniki dietetyczne. Odrobina miejsca w torbie, wystarczy by zadbać o doskonalą przekąskę w ciągu dnia.
Akop Szostak - mistrz Europy w kulturystyce i trener w First Class Fitness - zapraszamy na fanpage autora na Facebooku https://www.facebook.com/AkopSzostak

Dodaj komentarz

Wpisz kod z obrazka
Aby komentować pod stałym nickiem - zaloguj się / załóż konto.

Zaloguj się

Login Hasło
Zapamiętaj
3

Komentarze do:

Wieczorne jedzenie - jeść czy nie jeść?

Komentarze do: Wieczorne jedzenie - jeść czy nie...
Raba
Propozycje posiłków wyglądają obiecująco. Warto spróbować. Na pewno lepsza metoda, niż głodzenie się.
2013-05-27 14:17
Komentarze do: Wieczorne jedzenie - jeść czy nie...
Początujący
Chciałbym się dowiedzieć mniej więcej w jakich godzinach, i kilka przykładów dań, które będą to wszystko zawierały.
2013-05-28 13:56
Komentarze do: Wieczorne jedzenie - jeść czy nie...
Bodyflex
Wlasnie wyzej masz przeciez godziny i przyklady dań, w innych artykulach w tym dziale poczytaj takze sa przykładowe rozpiski
2013-05-28 15:17

Podobne wiadomości

Podobne galerie

Najczęściej czytane

Tagi

Najnowsze WIDEO

Nowe GALERIE ZDJĘĆ