Strona główna   »   Trening   »   Trening cardio   »   Bieganie a wzrok

Bieganie a wzrok

2012-02-28 | Bodyflex | Tagi: Trening Trening aerobowy Bieganie
Amerykańscy naukowcy udowodnili ,że wśród długodystansowych biegaczy regularny i intensywny wysiłek fizyczny zmniejsza utratę wzroku i pozwala przez długie lata ustrzec się przed jego osłabieniem.

Im więcej kilometrów mężczyźŸni i kobiety są w stanie przebiec, tym mniej prawdopodobne, że na starośœć będą cierpieli na zwyrodnienie plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD).
Bieganie Bieganie Bieganie
Choroba ta dotyczy około 5-10% osób po 50 roku życia i ponad 30% powyżej 75 lat. Choroba polega na stopniowym uszkadzaniu centralnej częœci siatkówki - plamki żółtej. W zależnośœci od indywidualnych predyspozycji, w ciągu kilkunastu lat dochodzi do tak znacznej utraty wzroku, że niemożliwe staje się normalne funkcjonowanie.
Mimo zwiększającej się liczby zachorowań na choroby oczu, naukowcy zwrócili uwagę, że emerytowani maratończycy cieszą się idealnym wzrokiem niewiele gorszym niż w czasach swojej młodoœci.

Aby zbadać ewentualny związek pomiędzy iloœcią wybieganych kilometrów sięgnęli po dane uzyskane w badaniu przeprowadzonym na 42 000 obywateli trwającym od 1991 roku. Po ich analizie okazało się, że wœród osób, które amatorsko pokonują w tygodniu dystans nie krótszy niż 50 km, ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej, powstanie katarakt lub innego rodzaju schorzeń lub zwyrodnień jest prawie o 40% mniejsze niż w ogólnej populacji.

Naukowcy tłumaczą zaprezentowane wyniki, znacznie lepszym ukrwieniem oczu u osób uprawiających sporty wymagające intensywnej i długotrwałej pracy serca.

Dodaj komentarz

Wpisz kod z obrazka
Aby komentować pod stałym nickiem - zaloguj się / załóż konto.

Zaloguj się

Login Hasło
Zapamiętaj
3

Komentarze do:

Bieganie a wzrok

Komentarze do: Bieganie a wzrok
Ojciec Dyrektor
O ile dobrze zrozumiałem, 5-6 godzin ostrego wysiłku tygodniowo da ten sam efekt dla wzroku.
2013-05-27 13:28
Komentarze do: Bieganie a wzrok
Raba
No zależy pewnie od wysiłku. Bo ostre podnoszenie cieżarów na siłowni na pewno nie wpływa korzystnie na wzrok. Ciśnienie w gałce ocznej mocno skacze.
2013-05-27 14:39
Komentarze do: Bieganie a wzrok
Bridgette
cheap jersey breaks cheap drew brees jersey
2016-08-28 20:49

Podobne wiadomości

Podobne galerie

Najczęściej czytane

Tagi

Najnowsze WIDEO

Nowe GALERIE ZDJĘĆ