Strona główna   »   Suplementacja   »   MRP czyli suplement zastępujący posiłek

MRP czyli suplement zastępujący posiłek

2014-02-17 | Michał Źródlewski | Tagi: Dieta Suplementy Odżywki bulk Zdrowe tłuszcze Białko Węglowodany
MRP to tak zwany "zastępczy posiłek". W owym artykule znajdziecie wszystko, co powinniście wiedzieć o suplementach z typu "MRP - meal replacement".

W dobie XXI wieku, ludzie są niezmiernie zabiegani. Praca, wyjazdy służbowe, szkoła, spotkania ze znajomymi, te wszystkie czynniki wpływają na nieregularność posiłków. Ale cóż począć kiedy mamy kilka spotkań biznesowych pod rząd lub tez wykłady są jedne po drugich. Przeciętny człowiek mieszkający w dużej metropolii nie ma czasu na regularne posiłki. Często zbieram informacje od swoich klientów, którzy to twierdzą, że na ogół ich posiłkami w ciągu dnia są wszelakie rodzaje fast foodów. Jedyne regularne posiłki to wieczorna obiadokolacja oraz lunch w pracy. Co za tym idzie, społeczeństwo powoli robi się coraz to bardziej otyłe.
MRP czyli suplement zastępujący posiłek MRP czyli suplement zastępujący posiłek MRP czyli suplement zastępujący posiłek
Większość ludzi w przedziale wiekowym 20-30 lat ma już problemy z otyłością. Osoby ćwiczące regularnie na siłowniach maja natomiast kłopoty ze zbudowaniem satysfakcjonującej ich muskulatury. Spowodowane jest to brakiem odpowiedniej ilości składników odżywczych w diecie. Obrazując przedstawioną sytuacje, wygląda to tak, jakbyśmy brali się do budowania domu, jednocześnie mając braki w dostawach surowca. Odpowiednia dieta jest fundamentem.
MRP czyli suplement zastępujący posiłek MRP czyli suplement zastępujący posiłek MRP czyli suplement zastępujący posiłek
Stad tez nasuwa się dość istotne pytanie: Jak w dzisiejszych czasach uzupełnić braki w diecie?  Z pomocą przychodzą nam suplementy z kategorii MRP (meal replacement). Są to odżywki, które będą w zdrowy sposób zastępować nam dobrze zbilansowany posiłek. Prostota ich przygotowania jest olbrzymia. Wystarczy ze pod ręką będziemy mieć szejker, wodę i suplement. Mieszamy razem i wypijamy przepyszny szejk, który w prosty sposób zastąpi nam posiłek.
Czym powinien charakteryzować się dobrze zbilansowany posiłek MRP?
Po pierwsze, bardzo ważny jest stosunek białek do węglowodanów. W posiłkach MRP powinien on wynosić 2:1 (białko:węglowodany). Bardzo kluczowym aspektem odróżniającym posiłki MRP od gainerow lub bulków jest właśnie większa ilość protein w szejku.
MRP czyli suplement zastępujący posiłek MRP czyli suplement zastępujący posiłek MRP czyli suplement zastępujący posiłek
Białka – powinny składać się z kilku frakcji, aby posiłek dłużej się przyswajał, a aminokwasy uwalniane były regularnie do krwioobiegu. Dzięki czemu, bilans aminokwasowy w naszym organizmie będzie zwiększony przez dłuższy okres czasu.

Węglowodany – dobry suplement zastępujący posiłek, powinien opierać się na węglowodanach o niskim indeksie glikemicznym. Bardzo ważne jest, aby nie było w nim dużej ilości cukru. Maksymalna ilość cukrów w porcji to 4 gramy. Posiłek ma być prozdrowotny, zatem węglowodany nie powinny powodować u Nas gwałtownych wyrzutów insuliny, która to spowoduje u nas ospałość i otyłość. Energia z węglowodanów powinna być uwalniana równomiernie i stopniowo.

Tłuszcze – bardzo ważnym czynnikiem budującym dobry MRP jest dodatek niezbędnych kwasów tłuszczowych (EFA), który spotęgują twój metabolizm, obniżą poziom cholesterolu (LDL) i zapoczątkują reakcje spalania tkanki tłuszczowej.

Witaminy i mikroelementy – dobrze zbilansowany posiłek zawsze zawiera bogate w witaminy i błonnik warzywa. Miedzy innymi dlatego posiłek zastępczy musi zawierać witaminy, które to są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Błonnik
– dzienne spożycie błonnika w diecie prozdrowotnej powinno wynosić ok. 20-40g. Wychodząc z tego założenia, każdy posiłek powinien zawierać od 4 do 6 gram błonnika. Dlatego dobry MRP powinien zawierać błonnik, który to spełnia bardzo wiele funkcji w naszym organizmie, między innymi oczyszcza pasaż jelitowy.

Brak laktozy – bardzo ważnym czynnikiem odróżniającym kiepski posiłek zastępczy od dobrego jest właśnie brak laktozy. Laktoza jest to cukier, który zawarty jest w mleku. Ważne jest aby w posiłku zastępczym wyeliminować podaż laktozy z tego względu, iż nie potrzebujemy cukrów prostych, które mogą spowodować nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej. Poza tym warto zauważyć, iż dość duża cześć populacji uczulona jest na laktozę, albo ma problem z jej przyswajaniem. Nie chcielibyśmy aby posiłek zastępczy powodował u nas wzdęcia.

Łatwość w transporcie – jako zamiennik posiłku dla ludzi zabieganych, dobry MRP powinien być pakowany na porcje w saszetki. Dzięki czemu ułatwi nam to transport posiłku. Jest to bardzo ważne, ponieważ częste odsypywanie proszku w pojemniczki może nas zniechęcić. Zatem dobrze jeśli firma produkująca suplement zrobi to za nas. Odmierzając odpowiednia porcje odżywki i zamykając ja w osobnej saszetce która to jest łatwa w transporcie.

Wyśmienity smak
– ważne jest abyśmy czerpali przyjemność z spożywania odżywki, która to ma nam służyć jako zamiennik posiłków lub też jako uzupełnienie diety. Będzie to bardzo dobra alternatywa dla niezdrowych przekąsek przy redukowaniu tkanki tłuszczowej. MRP pomoże nam w zaspokojeniu swoich potrzeb psychicznych związanych ze spożyciem czegoś ekstra jednocześnie trzymając nas w dobrej linii.

Reasumując -  dobrze zbilansowany MRP powinien zawierać małe ilości cukru, białko o kilku frakcjach dla wydłużenia czasu wchłaniania i węglowodany o niskim indeksie glikemicznym w stosunku 2:1, niezbędne kwasy tłuszczowe, kompleks witamin i mikroelementów, błonnik, powinno się go łatwo transportować i z przyjemnością spożywać. Pamiętajmy jednak ze jest to alternatywa dla posiłku. Jednakże nadal 70-80% dziennego spożycia powinno bazować na naturalnych produktach. Suplement diety jak sama nazwa wskazuje ma służyć uzupełnieniu braków w diecie, dlatego polecałbym maksymalnie zastępować dwa posiłki dziennie. Jeśli jesteś zapracowana osoba, koncentrujesz się na redukcji tkanki tłuszczowej lub tez chcesz zbudować suchy mięsień, MRP będzie idealnym suplementem uzupełniającym Twoje braki w diecie.

Dodaj komentarz

Wpisz kod z obrazka
Aby komentować pod stałym nickiem - zaloguj się / załóż konto.

Zaloguj się

Login Hasło
Zapamiętaj
0

Komentarze do:

MRP czyli suplement zastępujący posiłek

Podobne wiadomości

Podobne galerie

Najczęściej czytane

Tagi

Najnowsze WIDEO

Nowe GALERIE ZDJĘĆ